ESC Staff Directory

Tech, Operations, Transportation

Name
Position
Phone
Brian Wheeler
Assistant Superintendent

Superintendent's Office

Name
Position
Phone
Andrew Ingall
Superintendent
Cheri Dew
Executive Administrative Assistant

Human Services

Name
Position
Phone
Scott Grimes
Deputy Superintendent
Dawn Kelley
Administrative
Christine Hajdu
Coordinator
Madison Pattin
District Covid Support
Ashley Davis
Receptionist

Business Services

Name
Position
Phone
Lyndsey Fleser
Executive Director
Keena Steinke
Fringe Benefits
Elizabeth Sleva
Accounts Payable Coordinator
Char VanderStel
Payroll Coordinator
Sandra Graybill
Accounting Coordinator

Instructional Services

Name
Position
Phone
Mary Jane Evink
Executive Director
Barb Lulofs
Grant Coordinator
Sarah Elliott
Homeless Liaison
Melissa Nienhouse
Testing Coordinator
Abby Teasley
Migrant Recruiter

Student Services

Name
Position
Phone
Allison Backowski
School Psychologist
Padriac O'Connor
School Psychologist
Rodney Teeple
School Psychologist
Sara Wiles
School Psychologist
Susannah Wilton
School Psychologist
Emily Berry
School Social Worker
Constance Maciejewski
School Social Worker

Behavior Specialist

Name
Position
Phone
Stacey Devries
Teacher

Speech Language Pathologist

Name
Position
Phone
Deborah Chappell
Teacher
Jennifer Jacobs
Teacher
Hope Kelly
Teacher
Emily Reisner
Teacher
Abby Snell
Teacher
Sandra Teeple
Teacher
Brenda Thom
Teacher

Occupational Therapist

Name
Position
Phone
Hope Brucki-Markoski
Teacher
Meredith Slater
Teacher

Physical Therapist

Name
Position
Phone
Jennifer Bastian
Teacher
Darcy Dewey
Teacher

Special Education

Name
Position
Phone
Kate Augustyn
Director
Lisa Lowe
Administrative Secretary
Kara Clark
District Nurse
Jessica Kearns
Cota

Special Education AI Consultant

Name
Position
Phone
Jacquelyn Johnson
Teacher

Technology

Name
Position
Phone
Cecil Hammond
Director
Matthew Leigh
Network Operations Coordinator
Ingrid Hines
Applications/Integration Coordinator
Heather Klingensmith
Help Desk Coordinator
Tanya Barnes
Technology Specialist
Alex Corder
Technology Specialist
Brandon Newell
Technology Specialist
Lowell Kirksey
Operations Technology Specialist
Carly Grimes
Chromebook Help Desk
Mandy Miller
Chromebook Help Desk

Operations

Name
Position
Phone
Jason Mackay
Director
Molly Ferguson
Secretary
Lowell Kirksey
Operations Technology Specialist
Barbara Whitney
Mail Delivery
Jon Barnett
Building Maintenance
Barry DeYoung
Building Maintenance
Robert Dixon
Building Maintenance
Juan Garza
Building Maintenance

Transportation

Name
Position
Phone
Cynthia Meyers
Customer Care Supervisor
Thereasa Klouw
Logistics Supervisor
Amanda Chciuk
Secretary
Shelley Erdman
Assistant
Linda Goresch
Assistant
Stacey Scanlan-Erskin
Assistant
Cheryl Scott
Assistant
Susan Scott
Assistant
Mary Todd
Assistant
Darla Velik
Assistant
Christine Viening
Assistant
Amanda Briegel
Dispatcher
Dale Ortquist
Fleet Technician
Patricia Anyanwu
Bus Driver
Dennis Bronson
Bus Driver
Kristi Brown
Bus Driver
Larry Casemier
Bus Driver
Erin Chittenden
Bus Driver
Kim Damaska
Bus Driver
William Doolittle
Bus Driver
Todd Green
Bus Driver
Dale Henshaw
Bus Driver
Brenda Lutz
Bus Driver
Shelly Martin
Bus Driver
Kelly Ohlendorf
Bus Driver
Ted Olech
Bus Driver
Bruce Palm
Bus Driver
Krystal Porter
Bus Driver
Mahlon Scherf
Bus Driver
Brenda Sibley
Bus Driver
Sherry Stone
Bus Driver
Tiffany Strait
Bus Driver
Craig Tuuk
Bus Driver
Gregory Vancleave
Bus Driver
Martin Vanderbroek
Bus Driver
Barbara Vanhall
Bus Driver
Michelle Williams
Bus Driver
Susan Yancer-Hatcher
Bus Driver
Cara Yonker
Bus Driver
Wendy Kuhlman
Van Driver
Rebecca Lafrance
Van Driver